به شبکه‌های اجتماعی و محتوایی که نشان می‌دهند دقت کرده‌‌اید؟ مطابق با مواردی که لایک کرده‌اید، جستجو‌ها و یا حتی پست‌های ذخیره شده، محتوایی را برای شما نمایش می‌دهند. در واقع الگوریتم هوش مصنوعی علایق شما را کشف کرده و متناسب با آن پست‌های بیشتری را به شما پیشنهاد می‌دهد. گوگل دیسکاور (Google Discover) نیز همانند آن‌ها سرویسی است که براساس هوش مصنوعی کار می‌کند و محتوای پیشنهادی را برای کاربر سفارشی می‌کند. در این نوشته قرار است تا شما را با سرویس پر کاربرد آشنا کنیم.

گوگل دیسکاور و کاربرد آن

گوگل دیسکاور سرویسی است که قبل‌تر گوگل با عنوان Google Feed از آن یاد می‌کرد اما هنگامی که در سال ۲۰۱۸ تعداد کاربران ماهانه فعال آن به ۸۰۰ میلیون رسید، گوگل نام جدیدی برای آن انتخاب کرد. علاوه بر نام، برخی ویژگی‌های آن نیز ارتقا پیدا کردند. از جمله ویژگی‌هایی که ارتقا پیدا کرد، اهمیت بیشتر به بخش بصری مانند فیلم و عکس است در حالی که در سرویس Feed بیشتر بر محتوای متنی مانند توضیحات متا، عنوان‌ها و سایر موارد تاکید می‌کرد.

ابزار گوگل دیسکاور

در نهایت در سال ۲۰۲۲ ، گوگل این سرویس را به سرچ کنسول اضافه کرد و نام آن را دیسکاور قرار داد. به صورت خلاصه کاری که Google Discover انجام می‌دهد بسیار آسان است؛ این سرویس به کاربران امکان کشف محتوای جذاب را که متناسب با علایق و سلیقه آنهاست، پیشنهاد می‌دهد. پس می‌توان گفت که کاربر بدون اینکه جستجویی را آغاز کند، شروع به وب‌گردی می‌کند.

طراحی سایت در خرم‌آباد

این سرویس گوگل از همان قالب هوش مصنوعی شبکه‌های اجتماعی استفاده و تلاش می‌کند تا با یادگیری، بداند که کاربران چه چیزی را دوست دارند و یا به دنبال چه چیزی هستند.

علاوه بر اهمیت این سرویس برای کاربران، گوگل دیسکاور برای صاحبان وب‌سایت نیز بسیار اهمیت دارد. در واقع مقالات و ویدیوهایی که توسط Google Discover نمایش داده می‌شوند، مواردی هستند که توسط گوگل تأیید شده‌اند و امتیاز بالایی دارند. پس هر محتوایی نمایش داده نمی‌شود و این خود یک زنگ خطر برای تولیدکنندگان محتوا می‌باشد تا به ارزش محتوای با کیفیت پی ببرند.

تفکیک آمار سایت بین موتور جستجو و دیسکاور در سرچ کنسول گوگل
تفکیک آمار سایت بین موتور جستجو و دیسکاور در سرچ کنسول گوگل

گوگل دیسکاور برای نمایش محتوا از چه معیارهایی استفاده می‌کند؟

همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، سرویس گوگل دیسکاور سعی می‌کند نتایج را قبل از آنکه درخواست کنید به شما ارائه دهد. برای مثال اگر نتوانستید بازی تیم محبوب خود را ببینید به صورت لحظه‌ای به شما اتفاقات را گزارش دهد اما سوال این است که گوگل دیسکاور از چه معیارهایی استفاده می‌کند؟

قبل از هر چیز خود کاربران این فرصت را دارند که با دنبال کردن موضوعات مورد علاقه خود در نمایش محتوای سفارشی کمک کنند. اما سرویس دیسکاور برای نمایش محتوا از سابقه جستجو، اطلاعات برنامه‌ها، تنظیمات موقعیت مکانی و مطالب جدید منتشر شده استفاده می‌کند. در ضمن باید به این نکته اشاره کرد که هر چه کاربر تعامل بیشتری با این سرویس داشته باشد، محتوای مناسب‌تری می‌بیند. دلیل آن هم این است که هوش مصنوعی پشت این سرویس اطلاعات بیشتری را از شما جمع‌آوری می‌کند.

استفاده از سابقه جستجو در نمایش محتوا در گوگل دیسکاور
گوگل دیسکاور از سابقه جستجو برای نمایش محتوا استفاده می‌کند

اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که سرویس گوگل دیسکاور علاوه بر نمایش محتوای متناسب با جستجو، محتوای برتر را نیز نمایش می‌دهد تا برای کاربر محتوای جذاب و تازه را ارائه دهد. دقیقاً همانند شبکه‌های اجتماعی که در کنار پست‌های متناسب با علایق شما، پست‌های برتر را نیز نمایش می‌دهد.

طراحی سایت در بوشهر

در ضمن دیسکاور کنترل و راحتی بیشتر را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید انتخاب کنید که چه محتوایی برای شما نمایش داده نشود یا اینکه لیست علاقه‌مندی‌های خود را کامل کنید. البته باید اشاره کرد که گوگل دیسکاور نقش اصلی در استراتژی سئو خواهد داشت، اما باید از اصول خاصی نیز پیروی کنید.

چرا سرویس گوگل Discover برای سئو اهمیت دارد؟

یکی از جنبه‌های مهمی که گوگل دیسکاور به کاربران ارائه می‌دهد این است که به آن‌ها اجازه می‌دهد همیشه به‌روز باشند و درباره موضوعات مورد علاقه خود بخوانند. از سوی دیگر دیسکاور فقط محتوای جدید را نمایش نمی‌دهد و امکان نمایش هر مقاله‌ با کیفیتی با هر تاریخ انتشاری وجود دارد.

پس صاحبان وب‌سایت می‌توانند با استفاده از داده‌هایی که این سرویس ارائه می‌دهد، محتوای متنی خود را ارزیابی کنند. در واقع کسب و کارهای مختلف با تجزیه و تحلیل آمارها می‌توانند میزان موفقیت استراتژی سئو خود را بسنجند. با تولید محتوای بهتر، توسط موتورهای جستجو، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد و شانس بیشتری برای حضور در دیسکاور خواهید داشت.

چگونه محتوای خود را برای دیده‌شدن در گوگل دیسکاور بهینه کنیم؟

تولید محتوای با کیفیت به دیده شدن در گوگل دیسکاور کمک می‌کند
تولید محتوای با کیفیت به دیده شدن در گوگل دیسکاور کمک می‌کند

معیارهای مختلفی وجود دارند تا محتواها به راحتی توسط گوگل شناسایی و در دیسکاور نمایش داده شوند. برخی از این معیارها عبارتند از :

  • تولید محتوای با کیفیت در بازه زمانی منظم
  • اعتمادسازی کاربران به منظور اضافه کردن سایت شما به لیست مورد علاقه‌شان
  • ایجاد ارتباطات قوی با کاربران در شبکه‌های اجتماعی
  • به‌اشتراک‌گذاری محتواهای سایت در شبکه‌های اجتماعی به منظور تعامل بیشتر

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد گوگل دیسکاور سرویسی است که براساس هوش مصنوعی کار کرده و محتوای مورد علاقه کاربران را به آن‌ها نمایش می‌دهد. پس می‌توان گفت با قرار گرفتن در نتایج گوگل دیسکاور به راحتی می‌توانید بازدید وب‌سایت خود را افزایش دهید.

۴.۷/۵ - (۸۵ امتیاز)

1 thoughts on “گوگل دیسکاور چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *