عوامل زیادی باعث کندی سرعت پیشخوان وردپرس می‌شوند که باید آن‌ها را بررسی و رفع کنید. یکی از مشکلاتی که اخیراً باعث کاهش سرعت لود پیشخوان شده، مسدود شدن اینترنت بین‌الملل در ایران و عدم ارتباط وردپرس با منابع خارجی در هاست‌های ایرانی می‌باشد. در این نوشته قرار است رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با اینترنت ملی (افزایش سرعت پیشخوان وردپرس در هاست ایرانی) را به شما آموزش دهیم.

برخی از افزونه‌های نصب‌شده در وردپرس نظیر یواست سئو، ووکامرس و حتی هسته وردپرس نیاز دارند تا با سایت خودشان ارتباط برقرار کنند؛ با توجه به محدودیت دسترسی افراد به آی‌پی‌ها یا آدرس‌های خارج از ایران و اینترنت ملی این ارتباط به درستی انجام نمی‌شود. همین دلیل باعث کندی سرعت لود پیشخوان (پنل مدیریت) وردپرس می‌شود و حتی ممکن است گاهی اوقات مدیر سایت با خطای سری ۵XX مواجه شود. حالا سؤال اصلی اینجا مطرح می‌شود که برای رفع کندی پیشخوان وردپرس در اینترنت ملی چه کاری باید انجام داد؟

رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با اینترنت ملی

اگر از هاست ایرانی استفاده می‌کنید و پیشخوان وردپرس به کندی برایتان لود می‌شود، شما می‌بایست دسترسی وردپرس با آدرس‌های خارجی را مسدود کنید که برای انجام این کار چندین راه حل وجود دارد.

دریافت اطلاعات محصول در ووکامرس

البته برخی از شرکت‌های ایرانی این مشکل را با سرویس هاب یا آنتی تحریم حل کرده‌اند. این سرویس بدین صورت طراحی شده که وردپرس برای ارتباط با آدرس‌های خارجی از یک سرور واسط خارج از کشور استفاده می‌کند.

مسدود کردن درخواست‌های خارجی از طریق فایل wp-config

اولین راهکار برای افزایش سرعت پنل مدیریت وردپرس، استفاده از ثابت‌های WP_HTTP_BLOCK_EXTERNAL و WP_ACCESSIBLE_HOSTS می‌باشد. در واقع شما برای مسدود کردن باید دو خط زیر را به فایل wp_config.php اضافه کنید. با اعمال کردن WP_HTTP_BLOCK_EXTERNAL تمامی درخواست‌های HTTP بلاک می‌شود.

در صورتی که بخواهید یک سری آدرس‌های خاص بلاک نشود، می‌توانید از مقدار ثابت WP_ACCESSIBLE_HOSTS استفاده کرده و آن را با آدرس‌هایی که نمی‌خواهید بلاک شوند مقداردهی کنید.

define( 'WP_HTTP_BLOCK_EXTERNAL', true );
define( 'WP_ACCESSIBLE_HOSTS', 'example.com, domain.com');

مسدود کردن درخواست‌های خارجی از طریق کدنویسی (تابع سفارشی)

در صورتی که می‌خواهید با تابع، آدرس‌های خارجی را مسدود کنید و سرعت پنل مدیریت وردپرس را افزایش دهید، کافی است قطعه کد زیر را در فایل functions.php قرار دهید.

نکته: اگر شما آدرس‌های دیگری را می‌شناسید، می‌توانید آن را به لیست متغیر block_hosts$ اضافه نمایید.

/**
 * @snippet     Block External HTTP Requests For Iranian Host 
 * @author     Tidaweb
 * @compatible   WordPress 5 or later
 */

add_filter( 'pre_http_request', 'tidaweb_block_external_requests', 100, 3);

function tidaweb_block_external_requests( $preempt, $parsed_args, $url )
{
  $block_hosts = [
    'elementor.com',
    'github.com',
    'yoast.com',
    'yoa.st',
    'wordpress.org',
    'wordpress.com',
    'w.org',
    'w.com',
    'wp.org',
    'wp.com',
    'unyson.io',
    'siteorigin.com',
    'woocommerce.com',
    'wincher.com',
    'reduxframework.com',
    'wp-rocket.me',
    'easydigitaldownloads.com',
    'rankmath.com',
    'googleapis.com',
    'cdnjs.cloudflare.com',
    'cloudflare.com'
  ];

  foreach ( $block_hosts as $host_url )
  {
		if ( !empty( $host_url ) && strpos( $url, $host_url ) !== false )
    {
      return [
        'headers' => '',
        'body'   => '',
        'response' => '',
        'cookies' => '',
        'filename' => ''
      ];
    }
  }
}

آموزش افزایش سرعت پنل مدیریت وردپرس با افزونه مسدود کردن درخواست‌های خارجی قوی سیاه

افزونه مسدود کردن درخواست‌های خارجی قوی سیاه

اگر می‌خواهید به راحتی و بدون درگیر شدن با کدنویسی، سرعت پنل مدیریت وردپرس را افزایش دهید، می‌توانید از افزونه مسدود کردن درخواست‌های خارجی قوی سیاه استفاده کنید. با نصب این افزونه سرعت بخش پیشخوان وردپرس افزایش می‌یابد و در شرایطی که امکان اتصال با دنیای بیرون از وب‌سایت شما فراهم نیست، این افزونه می‌تواند مشکل کندی سایت را حل کند.

دریافت اطلاعات سفارش در ووکامرس

همچنین اگر شما نیاز دارید تا برخی از درخواست‌ها باز بمانند، می‌توانید آن‌ها را با هوک به لیست سفید موجود در این افزونه اضافه کنید.

راهکارهای دیگر افزایش سرعت پیشخوان وردپرس در هاست‌های ایرانی

علاوه بر مسدود کردن ارسال درخواست از سمت افزونه‌ها، راهکارهای بیشتری برای رفع مشکل کندی یا افزایش سرعت پیشخوان وجود دارد. این موضوع تا زمانی که محدودیت‌های دسترسی به آی‌پی‌های خارجی برقرار است، کاربردی می‌باشد. به محض رفع محدودیت‌ها باید تنظیمات را به قبل برگردانید تا بتوانید از سرویس‌های مجدداً استفاده کنید. این راهکارها عبارتند از:

 •  حذف کد سورس‌های خارجی از سایت نظیر Google Analytics، Hotjar و…
 • نصب افزونه‌هایی مثل Unbloater برای قطع کردن وب‌سرویس‌های وردپرس
 • عدم استفاده از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ خارجی نظیر Mailerlite و…
 • عدم استفاده از سرویس‌های استریمینگ ویدئو خارجی نظیر یوتیوب و…
 • عدم استفاده از CDN های خارجی برای بارگیری فونت آیکون، کتابخانه‌های جی کوئری و…

اینترنت طبقاتی

مخالفت انجمن تجارت الکترونیک تهران با اینترنت طبقاتی

در واقع، آنچه مسئولان به اسم تخصصی‌کردن و سطح‌ دسترسی متمایز و رفع فیلتر برای گروه‌های هدف از آن اسم می‌برند، چیزی است که ما به آن اینترنت طبقاتی می‌گوییم؛ فرایندی که مهم‌ترین ویژگی اینترنت، یعنی آزادی دسترسی به اطلاعات را به معیارهایی مثل جایگاه اجتماعی، شغل، تحصیلات و در واقع شخصیت حقوقی کاربرها محدود می‌‌کند. این یعنی علاوه بر آن شکاف طبقات ایجاد شده در جامعه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی، در دسترسی به اینترنت هم برخی اقشار خاص و برخی اقشار احتمالاً معمولی داریم.

چرا تا این حد با دسترسی متمایز به اینترنت مخالفیم و حتی بعضی از کسانی که اسمشان در فهرست گروه‌هایی با دسترسی آزادتر به اینترنت وجود دارد هم مخالفند و آگاهانه از این نوع اینترنت استفاده نمی‌کنند؟ در این مدت، زومیت با گروه‌های مختلفی چون جامعه‌شناسان، حقوق‌دانان، استادان دانشگاه، کارشناسان رسانه و فناوری درباره دسترسی متمایز گفت‌وگو کرده است و هر‌کدام از منظری با این موضوع مخالفت کرده و زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند. (زومیت)

نجوا، سرویس پوش ایرانی

نتیجه گیری

در این نوشته نحوه رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با اینترنت ملی یا بهتر بگوییم افزایش سرعت پیشخوان وردپرس در هاست ایرانی آموزش داده شد. در صورتی که نظر یا سؤالی دارید می‌توانید آن را از طریق دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین اگر به دنبال ترفندهای بیشتر هستید، به ترفند وردپرس مراجعه کنید.

۴.۷/۵ - (۱۴۵ امتیاز)

5 thoughts on “رفع مشکل کندی پیشخوان وردپرس با اینترنت ملی

 1. ایمان دلی میگوید:

  دوستانی که از افزونه چند زبانه WPML استفاده میکنن، لازمه که حتما توی متغیر block_hosts$ سایت ‘wpml.org’ هم اضافه کنن چون این افزونه هم با سایت خودش ارتباط برقرار میکنه.

 2. نیما صبری میگوید:

  من از کدی مشابه کد مقاله بالا استفاده کردم . خیلی عالی و خوب بود 😍 ولی بعد از چند روز باز سرعت پایین اومد ☹️
  به نظرتون علت چیه ؟

  • مدیر سایت میگوید:

   سلام دوست عزیز
   این کد به طور کامل دسترسی سایت شما را به منابع خارجی مسدود میکنه، اگر سرعت سایت پایین اومده احتمال زیاد ممکنه به خاطر تغییرات دیگه‌ای باشه که روی سایتتون انجام دادین.
   بررسی کنین، ان شاء الله برطرف میشه.

 3. پریا رضایی میگوید:

  بسیار مقاله جامع و پر کاربرد و پاسخگوی نیاز ما بود ممنون از شما بابت زحمات که کشیدی همه چیز مناسب و خلاصه توضیح داده شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *