سئوی سایت به منظور بهبود عملکرد سایت براساس استانداردهای روز دنیا انجام می‌شود. هدف از این بهینه‌سازی سایت جذب بازدیدکننده بیشتر از طریق موتورهای جست‌وجو می‌باشد. امروزه استفاده از سئو در سایت‌ها بسیار رواج پیدا کرده است. به همین دلیل شما باید با نکات کلیدی سئو و نکات کاربردی سئو آشنایی کامل داشته باشید.

سئوی سایت چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید مهم‌ترین سؤال در خصوص سئو این باشد که اصلاً سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ در واقع سئوی سایت به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوای سایت، فرآیند تولید محتوا و بخش‌های مختلف سایت انجام می‌شود. هدف از انجام این فعالیت‌ها بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جست‌وجو مانند گوگل است. سایت‌های سئو شده که دارای محتوای مناسبی هستند معمولاً در حوزه فعالیتی خود در رتبه‌های مناسب در نتایج جست‌وجوی گوگل قرار دارند. هر چه سایت شما در رتبه‌های اول گوگل قرار داشته باشد کاربران زیادی وارد سایت شما خواهند شد. جذب مخاطب بیشتر در سایت باعث بهبود کسب و کار شما می‌شود.

نکات کاربردی و کلیدی سئو
نکات کلیدی و کاربردی در سئو

بهینه سازی سایت

بهینه سازی فقط مربوط به سئو و استانداردسازی برای موتورهای جستجو مثل گوگل نیست. در واقع بهینه‌سازی سایت و انجام سئوی سایت باعث می‌شود که فضای سایت برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت مناسب‌تر و دلپذیرتر باشد. این کار باعث می‌شود که کاربران به خوبی از سایت شما و محتوای داخل آن استفاده کنند. در نتیجه سایت شما کاربردی‌تر و کاربرپسندتر خواهد بود.

انجام فرآیند سئوی سایت باعث می‌شود که رفتار کاربران در سایت شما بهینه شود. در سال‌های اخیر گوگل نوعی الگوریتم را راه‌اندازی کرده است. این الگوریتم به بررسی رفتار کاربران در سایت‌ها می‌پردازد. هر چه که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما بیشتر در فضای مختلف سایت شما گشت و گذار کنند، این الگوریتم بهینه‌تر می‌شود. نتایج این الگوریتم تأثیر مستقیمی روی نتایج جست‌وجوهای گوگل خواهد داشت. در واقع گوگل ترجیح می‌دهد که سایت‌هایی را به کاربران نشان دهد که براساس این الگوریتم، کاربران قبلی در آن گشت و گذار کرده باشند.

طراحی سایت فروش آبمیوه و شربت

هرچه که سئوی سایت بهینه‌تر باشد و بهینه‌سازی سایت بهتر انجام شده باشد، محتوای داخل سایت برای کاربران مناسب‌تر خواهد بود. در نتیجه کاربران زمان بیشتری را در سایت شما سپری می‌کنند. این بدین معنی است که سایت شما در جذب مخاطب و نگه داشتن آن موفق عمل کرده است.

نکات سئو

اکثر افرادی که در زمینه سئو فعالیت می‌کنند اعلام می‌کنند که برای بهبود سئوی سایت شما باید نکات زیادی را رعایت کنید. این نکات در طول سال ممکن است تغییر کند. در واقع این نکات همان استانداردهای گوگل است که بر اساس الگوریتم های گوگل استخراج شده است.

نکات کاربردی و کلیدی سئو
نکات کلیدی و کاربردی در سئو

مهم‌ترین نکات سئو عبارتند از:

  • محتوای با کیفیت

محتوای با کیفیت را می‌توان یکی از نکات کلیدی سئو نامید. هر چه که محتوای سایت بهتر و بهینه‌تر شده باشد، سئوی سایت نیز بهتر خواهد بود. این نکته را به یاد داشته باشید که گوگل امروزه بسیار روی محتوای سایت‌ها حساس است. در نتیجه سایتی که محتوای کپی داشته باشد در نتایج گوگل نشان داده نخواهد شد.

  • کلمات کلیدی مناسب

امروزه کلمات کلیدی، بیشترین تأثیر در سئوی سایت‌ها را دارند. کلمات کلیدی را می‌توان نکات کلیدی سئو نامید. کلمات کلیدی در واقع کلماتی هستند که کاربران آن‌ها را در اینترنت جستجو می‌کنند. هر چه شما بیشتر این کلمات را بدانید بهتر می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن کاربران به سایت خود استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی مناسب می‌تواند باعث شود که فرآیند سئوی سایت سرعت بیشتری به خود بگیرد. به این نکته دقت کنید که کلمات کلیدی در متن و محتوای تولید شده سایت نیز باید به صورت متناسب منتشر شود. هر چه که کلمات کلیدی انتخاب شده متناسب با فعالیت شما در سایت باشد و محتوای تولید شده براساس این کلمات باشد سئوی سایت شما زودتر به نتیجه خواهد رسید.

  • ساختار سایت
گوگل دیسکاور چیست؟

ساختار سایت یکی از نکات کاربردی سئو است که کمتر افراد به آن توجه می‌کنند. در این زمینه شما باید به یاد داشته باشید که برای بهینه‌سازی سایت باید در ابتدا ساختار سایت خود را درست کنید. این ساختار از آدرس صفحات تا چیدمان و رنگ‌بندی سایت را شامل می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که لینک‌های سایت باید در کوتاه‌ترین حالت ممکن باشد و از کلمات کلیدی در آن استفاده شود. استفاده از کلمات کلیدی در عنوان سایت و لینک‌های سایت تأثیر بالایی در سئوی سایت خواهد داشت.

  • لینک‌سازی داخلی

فرآیند لینک‌سازی داخلی نیز یکی از نکات کاربردی سئوی سایت است. لینک‌سازی داخلی باعث می‌شود که موتورهای جستجو و ربات‌های آن‌ها به خوبی در بین سایت حرکت کنند. همچنین استفاده از کلمات کلیدی در لینک‌سازی داخلی سایت باعث می‌شود که اهمیت این کلمات برای موتورهای جست‌وجو چند برابر شود.

  • کاربرپسند بودن نسخه موبایل (موبایل فرندلی)

امروزه اکثر جست‌وجو از طریق تلفن همراه انجام می‌شود. سهم کاربران تلفن‌های همراه در بررسی و مشاهده سایت‌ها به صورت چشمگیری افزایش یافته است و به همین دلیل Mobile Friendly بودن، امروز به یکی از اصلی‌ترین نکات سئوی سایت تبدیل شده است و تقریباً تمامی سایت‌های پر بیننده و حتی سایت‌های شرکتی و آموزشی این قابلیت را دارا می‌باشند. اگر کاربری با استفاده از گوشی تلفن همراه سایتی را باز کند که قابلیت موبایل فرندلی نداشته باشد خیلی سریع از این سایت خارج می‌شود چرا که مطالب سایت درهم و نامرتب به کاربر نشان داده خواهند شد.

  • سرعت بارگذاری سایت

سرعت لود سایت یکی از نکات کاربردی کلیدی سایت است. امروزه سرعت اینترنت در تلفن‌های همراه و رایانه‌ها افزایش پیدا کرده و توقع کاربران این است که با این سرعت ‌بالا سایت‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن باز شوند. هر چه سرعت لود سایت طولانی‌تر باشد کاربر زودتر از سایت خارج می‌شود. حتی ممکن است قبل از اینکه سایت شما به کاربر نشان داده شود، کاربر از سایت شما خارج شود. سرعت بارگذاری سایت را دسته کم نگیرید که تأثیر بالایی در جذب و نگهداری مخاطب و بازدیدکننده سایت دارد.

  • استفاده از پروتکل SSL
10 روش ساده برای افزایش ترافیک وب‌سایت

امروزه سایت‌های فروشگاهی از پروتکل امن SSL استفاده می‌کنند با این حال دیگر سایت‌ها آموزشی و حتی شرکتی نیز اقدام به استفاده از پروتکل کرده‌اند. به نوعی این پروتکل به کاربر نشان می‌دهد که این سایت برای امنیت شما ارزش قائل است و در نتیجه شما راحت‌تر می‌توانید از خدمات این سایت استفاده کنید. استفاده از پروتکل SSL یکی دیگر از نکات کاربردی سئوی سایت است.

  • بک لینک از دیگر سایت‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات کاربردی سئو استفاده از بک لینک ها است. تأثیر بک لینک ها در بهبود سئوی سایت انکار نشدنی است. بک لینک ها در واقع ارجاعاتی از سایت‌های معتبر به سایت شما است و این فرآیند به موتور جست‌وجو و ربات‌های آن اعلام می‌کند که این سایت از اعتبار و ارزش محتوایی بالایی برخوردار است و هرچه که بک لینک های شما از سایت‌های معتبرتر و پر بازدیدکننده‌تر باشد فرآیند سئوی سایت شما بهتر انجام خواهد شد.

این نکته را به یاد داشته باشید که این موارد تنها بخشی از نکات سئوی سایت بود که برای شما معرفی شد. قطعاً نکات و ریزه‌کاری زیادی به‌عنوان نکات کلیدی سئو برای بهبود سئوی سایت و بهینه‌سازی سایت وجود دارد. شما برای اینکه بتوانید فرآیند سئوی سایت را در بهترین حالت ممکن انجام دهید باید در خصوص استانداردهای موتورهای جستجو همواره اطلاعات به‌روز داشته باشید.

۴.۷/۵ - (۵۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *